23 Ekim 2012 Salı

Bu Bir Bayram (!) Yazısıdır !

  
Bu bir Bayram ! yazısıdır.

“Bayramda küslük olmaz.” ile başlayan,  “Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden”  ile son bulan söz öbeklerine çok da girmeden, fonda “Bugün bayram erken kalkın çocuklar..” çalmazken yazılan bir yazı. Hatta takvimden bağımsız, kutlanan Bayram’ın yazısı. Takvimlerde yazan Kurban Bayramı ifadesinden çok, özünde Hac Bayramı’nın (Haccını yaşayanların) sevincine ortak olmaktan yola çıkılarak dökülenlerdir satırlara. Kurban deyip durmamızın sebebini anlamak çok da zor olmasa gerek, eğilimliyiz, kan, gözyaşı ve acıya. Yaşadığımız toplum, uyandığımız her gün karşımıza çıkanlar belki de buna sebep, toplum bilincimizi acılar, kayıplar üzerinden oluşturuyoruz. Öte tarafta, birlikte mutlu olmak, kutlamaya değer şeylere bakmak varken, ‘gözümüzü kan bürüyor’ olsa gerek, kurban ediyoruz mutluluğumuzu.
‘Acılar, üzüntüler, dostlarla paylaşınca azalır, mutlu anlar, sevinçler ise paylaştıkça artarmış’, söylenegelenin aksine, acımızı büyütmek hoşumuza gidiyor gibi görünüyor, beraberken. Kötü üzerine, mutsuzluklarımız üzerine konuşuyor, konuştukça artırıyoruz adeta. Bayram(!) sohbetlerinde ya ülkeyi/dünyayı kurtarma sevdasına düşüyoruz, ya da kurtarılacak bir şey kalmadığından dem vuruyoruz. Yine de konuşuyoruz, büyütüyoruz. Kendimizin kurtuluşundan habersiz kurban ediyoruz tüm varlığımızı. Bu bayrama Kurban Bayramı demekte ısrarcıysanız eğer, bari mutsuzluklarımızı kurban edelim bu bayram. Haccı kendi Arafat’ımızda, Hac Bayramı’nı da dillendirmesek de özümüzde yaşamayı deneyelim.
Yaşadıkça görüyor insan, paylaşmak güzel şey. Başkalarının mutluluğu paylaşıldıkça, başkası ‘yakın’ oluyor, öyle yakınlaşıyor ki sizinle bütünleşiyor. Öteki kalmıyor, ilk aşama ‘dostum’ diyorsunuz ona, yanınızda olana, sizinle acıları unufak oluncaya kadar öğütene, öğüttükten sonra o tozları, zerreleri üfleyip ortadan kaldırana. Sizinle güzellikleri paylaşıp, karelerce işleyene, o kareleri bilgisayar belleklerinden çıkarıp, duvarlarda ölümsüzleştirene, daim kılana. Dostu‘m’ diyorsunuz.  Hala siz ve o var, siz varsınız ve size ait bir dost. Bayram ise ‘Biz’de yaşanıyor olmalı. ‘Pay’edilen mutluluklar, bütünlükteki idrakıyla paylaşıldığında. Aidiyet kalktığında, tek bilinç farkındalığında. Müslamanlık bunu Arafat’ta milyonlarla yaşıyor. Elbette temsili bu ‘aktivite’ aslında ‘tek’liğin bilincinin mizanseni olmalı biraz dikkatle bakebilen için. ‘Tepe’ye tırmanma, ‘şeytan taşlama’ fikrinin özünde de, insanın kendi zirvesini bulma, kendindeki ‘şeytanını’; şu susmak bilmeyen, acı, keder, mutsuzlukla beslenen ve hatta ‘yakın’ındakini karşısına aldıran, ona ‘öteki’ dedirten o şeytaniyetini (ego desek daha afilli olacak herhalde, egomu dinleyeyim öyle diyeyim) egosunu taşlaması yatıyor olsa gerek.
Her sene takvimin belli günlerinde bu senaryo yeniden sahneleniyor, hiç olmazsa senede bir kere hatırlatmak için, özellikle bu yoldan inancını yaşayanlara. Halbuki ‘senede bir gün’ hatırlatılan şey, hayatta hangi yoldan bulmayı amaçlamış olursanız olun, hani derler ya ister Kudüs’te, ister Mekke’de ya da evinizin bahçesinde bir yoga matının üzerinde, bize her ‘an’ hatırlatılıyor. Bakmanın ötesine geçtiğimizde, aslında ‘görebilme’nin bize sunulmuş değerli şey olduğunu gördüğümüzde, o ‘okumamız’ söyleneni kendimizde farkebiliyoruz, farkedebileceğiz gibi geliyor bana.
Deliliği seçelim derim bu Bayram ! Her günün ötesinde, bizde her ‘an’ yaşanan bayramı farkedelim. Çevremizde, kendimizde süregelen durumların peşine düşelim, anlamlandırmaya çalışalım. Güncellememizi yapalım, sürümümüzü yenileyelim. Çok yeni duydum, çok da sevdim “İnsan vücudu, kusursuz tasarlanmış bir makine gibidir, yalnıca kullanıcı hatası nedeniyle arıza yapar.” Buradan da hareketle, ERROR (hata) vermeksizin, bayramı özümüzde, yakınımızdakilerle ‘bir’ yaşayabileceğimiz ve oyunun sonunda ‘Congratulations !’ (tebrikler) yazısını görebileceğimiz bir hayatın kutlaması olsun bu bayram, ‘BİZin’, ‘BİRin’  bayramı !
Adettendir, sağlıklı ve mutlu, iyi Bayramlar !     

 
Tebrikler  !
Son çalışmanızı başarıyla yayınladınız. Sitenize Bakın. Değişiklik yapmaya devam etmek için, Kapat'a (Close) basın. 
Güncellemelerinizi Bildirin !
Önemli değişiklikler mi yaptınız? Çevrenizle bunu paylaşın ! 
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder